Toplantıları Yasaklayın..

Harvard Business Review’te 29 Ocak tarihinde yayınlanan bir yazı tam olarak düşündüğümü içermesi bakımından ilgimi çekti.. Başlığı “Verimli mi olmak istiyorsunuz? Toplantıları yasaklayın!” diyor.

“Artık şirketlerde çalışan, iyi eğitimli beyaz yakalı bilgi çalışanları, toplantı yapmaktan iş yapamaz hale geldi. Genelde işlerimizi toplantı sonrasında bol CC’si ve hatta BCC’si olan mesajlarla çözüyoruz. Öyle görünüyor ki, bu işin ideali, toplantı yapılmayan ortamlar. Toplantı odalarına gerek yok. Toplantı düzenlemeye gerek yok. Kararı bir, iki veya en fazla üç kişi ayaküstü alabilir. Karar dışındaki her şey çalışmadır ve bunun için toplanmak gerekiyorsa, işi konuşmak için olmalı; tanışmak, tartışmak, hoş sohbet için olmamalıdır.”

Çok doğru bir tespit, aslında 1-2 kişinin ayaküstü alabileceği bir karar için 8-10 kişinin 1 saat boyunca havasız bir odaya tıkılıp konuşması (ki bu konuşmaların çoğunun mesai saatleri sonrasında olması) sadece vakit kaybı ve inanılmaz bir verimsizlik yaratıyor.

Tabi burada verimsizlik, personelin kendine ait olması gereken zamandan mahrum bırakmak, elektronik imkanları kullanmamak (Lync, Skype gibi) dışında mutlaka toplantıların maliyetini de hesaplamak gerekiyor..

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s