Windows 3.1

Sayın Alper Başaran’ın haftalık siber güvenlik bültenini ilgi ile takip ediyorum. Bu sayısında “Paris’te Ne Oldu?” başlıklı konu gerçekten ilgimi çekti.

Windows 3.1 deyince toplamda 7 disket (20 yaşından küçük olanlar için bknz disket  ) ile kurulan (son 2’si driver disketi idi), o disketler bozulunca yedek disketler kullanılan (böylelikle yedeğin yedeğinin yedeğini tutmak mümkün oluyordu) ve bu sistemi kullandığımız zamanlar hatta Windows’un olmadığı kömür ekranlarla çalıştığımız, 5.25″ disketlerin kullanıldığı, 8086 işlemcilerin SX yerine DX işlemci çıkıncaki heyecanımız, ilk 20 MB’lık hard diskimin hiç dolmayacağını düşünmem, PW kullanmamız, oyun olarak Gorilla’yı bilmemiz gibi DOS 2.0’dan beri hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçti.

Bizim de sistemlerini işlettiğimiz kurumlarda bazen başımıza gelen bir durum olduğu için paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm.

Geçen hafta Paris’te belki de hepimizin yakınında gerçekleşebilecek bir olay yaşandı. ORLY havalimanında uçaklara güncel hava durumunu aktaran sistemin üzerinde çalıştığı Windows 3.1 işletim sistemi çöktü. İçinizde göz ucuyla bir takvim arayıp hangi yılda olduğumuza bakma isteği uyanmış olabilirsiniz ama bu olay gerçekten de 2015 yılında meydana geldi. Uçakların iniş ve kalkışları sırasında kontrol kulesinin pilotlara hava durumunu ileten DECOR adlı yazılım Windows 3.1 üzerinde çalışıyormuş. 1992 yılında piyasaya çıkan yazılım sayesinde pilotlara pist üzerindeki görüş mesafesi gibi kritik bilgiler iletilmektedir. Yaşanan aksaklıktan sonra yapılan açıklamalarda Paris havalimanlarında kullanılan en az 4 kritik sistemin, Unix ve Windows XP gibi 10 ila 20 yıllık işletim sistemleri üzerinde çalıştığı da belirtilmiş. Ayrıca Paris genelinde DECOR yazılımı konusunda uzman tek bir mühendisin bulunduğu ve onun da önümüzdeki sene emekli olacağı da aktarılan bilgiler arasında.

win31logo

Eski yazılımların ve işletim sistemleri aklımıza gelmeyen pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Örneğin NASA önümüzdeki sene FORTRAN bilen uzmanlar almak zorunda kalacak. Güneş sistemini araştıran Voyager 1 ve Voyager 2 de dahil olmak üzere, 70’li ve 80’li yıllarda uzaya gönderilen pek çok uydu FORTRAN dilini ve 250 kHz işlemcileri kullanmaktadır ve, tahmin edeceğiniz gibi, güncellenmeleri kolay değildir.

Paris’teki sistemlerin 2017 yılında güncelleneceği belirtilirken, bu olayın bir uyarı olarak dikkate alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Yaşanan olayın uçuş ve yolcu güvenliğini tehdit etmediğinin ayrıca altı çizilmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s