Sahip Olmak ve İstemek

Mutluluğun Sakıncaları – Elizabeth Farrelly okuyunuz.. Okutunuz.. Burada kitaptan bazı alıntılar yaparak içeriği hakkında bilgi vermek istiyorum;

Kendi güvenlikli sitelerimizin yerleşik yabancılarıyız. İçeride olmaktan ne kadar korkuyorsak, dışarı çıkmaktan daha da çok korkuyoruz. Biz farkına bile varmadan, konfor bizim için bir düşmana, sığınağımız ise bir hapishaneye dönüşüyor. Eğer aklımızın sesine kulak verirsek, bunun böyle devam etmeyeceği muhakkak.

Ne kadar çok şeye sahip olursak, o kadar fazla istiyoruz. Sanki bizim için vazgeçilmez olan şey, arzunun ta kendisiymiş gibi.

Bolluk içinde yüzüyor olsak bile, istemeyi bıraktığımız anda varlığımız da son bulacakmış gibi davranıyoruz.

Araştırmaların gösterdiği gibi insanlar, iş arkadaşlarından daha fazla ücret aldıkları bir işte çalışmayı mı, yoksa diğer herkesin kendilerinden fazla kazandığı daha yüksek ücretli bir işte mi çalışmayı mı tercih ettikleri sorulduğunda, daima ilk seçeneği tercih ediyorlar.

H.L Mencken zenginliği şöyle tanımlıyor: “Yıllık gelirinizin karınızın, kız kardeşinin kocasınınkinden en az yüz dolar fazla olması.”

Gore Vidal ise, daha da özlü bir şekilde şöyle diyor: “Başarılı olmanız yetmez. Diğer herkesin başarısız olması gerekir.” Oysa günümüzde imrenme pervasızca teşvik ediliyor. Keyfini çıkarın…

Statü bizim için paradan daha önemlidir. Para, temel ihtiyaçların ötesinde, bize sağlayacağı statü için arzulanır. Statü sahibi olmak, bize kendimizi üstün hissettirir. Ve statünün temelinde imrenme -ya da en azından başkalarının bize imrendiği varsayımı- yatar.

Güzellik, ne kadar peşinden koşarsak sanki bizden o kadar uzaklaşıyor ve dünyamız da gitgide alışveriş merkezlerinin mantar gibi bittiği, insanların televizyon karşısında daha çok pineklediği değersiz bir yere dönüşüyor. Başka çağların ve başka kültürlerin sadece hayal edebileceği olanaklara sahip bulunan günümüz kültüründe, güzelliği bu denli ulaşılması zor kılanın ne olduğunu sormamızın vakti geldi de geçiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s