Mobil Teknolojiler

Dünyada mobil teknolojiler, günlük kullanımdaki yerleri ile hayatımızın kaçınılmaz ve neredeyse vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Önümüzdeki yıllarda yazılım geliştirme yatırımlarının önemli bir kısmının mobil cihazlara yönelik olacağı değerlendirilmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de donanım yatırım maliyetlerinin gün geçtikçe azalması.. Sağlık sektöründe ise özellikle doğru ve zamanında veri girişi en önemli kriter olarak gözükmektedir.

uni2

Doğru veriye doğru yerde ve doğru zamanda ulaşılması ancak mobil teknolojiler ile mümkün olmaktadır. Ulaşılan verinin yanında verilerin bir sonucu olarak alınan aksiyon ve tedavi kararları da bu aşamada yine önemlidir.

Öncelikle Sağlık Çalışanları için radyoloji de dahil olmak üzere Hasta Bilgisi görüntüleme, Doktor Order Verebilme, Yoğun Bakım Hasta Bilgilerini İzleyebilme, İlaç Bilgileri, Klinik Şemalar gibi Tıbbi Bilgi Bankalarına ulaşabilme yetenekleri mobil teknolojilerde öne çıkıyor.

Hastalar için ise hastanın kendisinin şahsi verilerine ulaşabilmesi, Hasta Bilgilendirme, Medikal Hatırlatma, Online Randevu gibi uygulamalar mobil teknolojilerde en çok kullanılan işlemler arasında yer alıyor.

Mobile-Health-Monitoring

Sonuç itibariyle mobil teknolojilerin kullanımının en büyük fayda tıbbi alandaki etkinliğin artması yanında medikal hataları azaltarak hasta güvenliğini artırmaktır.

Bakıldığı zaman dünyada mobil teknoloji kullanımında ön sıralarda olan Türkiye’nin nedende teknoloji geliştirmeyi değil de sadece kullanma aşamasında kalması en büyük olumsuzluk olarak gözüküyor. Bu alana yatırımların artması, Türkiye’nin mobil teknoloji trendlerini yakalaması ve bu alanda daha fazla teşvik getirilmesi gelecek yıllar için faydalı olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s