İleri Sağlık Teknolojileri

Amerika Birleşik Devletlerinin TATRC (Telemedicine and Advanced Technology Research Center) adlı kuruluşunda tele sağlık çözümlerinin yan sıra, ileri araştırmalar yapılarak hem askeri sağlık sisteminin teknolojik manada gelişimi, hem de sağlık alanında inovatif çözümlerle birlikte yeni teknolojilerin kullanımı teşvik ediliyor. 13 temel programa ayrılmış olan TATRC yapı olarak tipik bir portföy yönetimi olarak düşünülebilir. Başlıca programlar;

Akustik Travma: Yeni teknolojik gelişmelerin mümkün kılındığı akustik travma programında hem halihazırda görevde olan hem de emekli askeri personelin sakatlık-işitme kayıplarına karşı teknolojik çözümler sunuluyor.

Gelişmiş Protez ve Sinir Mühendisliği: Bu programda bulunan projeler gelişmiş protezler, Ortez ve diğer yardımcı cihazları keşfetmek, büyük ekstremite amputasyonu olan hastalarda tedavi ve müdahaleleri teknolojik imkanlarla sağlamak ve kırıklar ile diğer ortopedik yaralanmaları da içerecek oldukça geniş bir ilgi alanına hitap ediyor. Bu program sayede Amerikan Savunma Bakanlığına bağlı rehabilitasyon merkezlerinde kanıtlanmış teknolojilerin erken benimsenmesi sağlanmış oluyor.

Biyomonitoring Teknolojileri: Bu program içerisinde odaklanmış tıp teknolojileri ve destekleyici mimariler noktasında yeni bakım modelleri bulunuyor. Kablosuz teknolojiler ile askeri sağlık hizmetlerini iyileştirmek ve sensör teknolojileri ile bireylerin fizyolojik değerlerini izleyerek, hem askeri personelin durumlarının izlenmesi, hem de sağlık görevlileri ve rehabilitasyon uzmanları için tıbbi bakıma yönelik izleme imkanı sağlıyor.

Hesaplamalı Biyoloji: Bu alandaki araştırmalar, biyolojik verilerin geliştirilmesi ve analizi, yorumlanması, tahmini için yöntemlerin uygulanması ve modelleme üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bu program çerisinde genomik araştırmalar, zorlukları ve erken biyolojik tehditler içeren bulaşıcı hastalıkların saptanması gibi işlevler de bulunuyor, bunların yanı sıra yeni ilaç ve tedavi uygulamalarının keşfine yol açabilecek gen ve protein araştırmalarına baz teşkil edecek büyük verilerin ayıklanmasına fırsat sunuyor.

Sağlık Bilgi Teknolojileri: Bilgi Yönetimi (Information Management), Bilgi Teknolojisi (BT) Askeri Sağlık Sistemi (MHS) Ortak Medikal Bilgi Program Ofisi de denilen bu araştırma kolu, sağlık bilişiminin tüm alanlarıyla ilgili temel araştırma yeteneğine sahip. Yine askeri sağlık hizmetlerinde işbirliği, Savaş ve Kaza Bakımı, savaş sahasında iletişim ve tıbbi hizmet gibi konuları da ilgi alanına katıyor.

Uluslararası Sağlık / Mobil Sağlık: Mobil sağlık teknolojilerinin ABD dışında dünyanın uzak ve sağlık alanında yetersiz bölgeleri de dahil olmak üzere ekonomik ve pratik çözümler sunulmasını hedeflemektedir. Savunma Bakan Yardımcısı Dairesi’nin (Sağlık İşleri) Uluslararası Sağlık Dairesi ile ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), ABD Afrika Komutanlığı ve ABD Güney Komutanlığı’nın (SOCOM) pilot uygulama olarak uyguladığı projeler bulunmaktadır.

Bulaşıcı Hastalıklar: Bu projeler bulaşıcı hastalıkların önlenmesi, tespiti, kronik olarak etkili tedavi ve paraziter hastalıkların ileri teknoloji ile tespit ve tedavisini amaçlar. Mevcut projelerde teletıp, evde bakım izleme, gelişen biyosensörlerin geliştirilmesi ve ileri immünolojik testlerin kullanımına odaklanılmaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Teknolojileri: Bu program dört farklı alana odaklanmaktadır, taşınabilir görüntüleme ve görüntü güdümlü terapatikler, gelişmiş yüksek performanslı görüntüleme, sayısal yöntemler ve görüntüleme karar destek sistemleri. Yine bu program altında optik / para-optik görüntüleme teknikleri de kullanılmaktadır.

Tıbbi Lojistik: Program içerisinde operasyonel ilaç kullanımını desteklemek için temel lojistik sistemler ve lojistik süreçlere uygulanabilir dönüşüm teknolojilerinin uygulanması üzerinde duruluyor. Bu oldukça geniş teknoloji alanları içerisinde entegrasyon teknolojilerinin kullanımının yanı sıra varlık yönetimi, tedarik Yönetimi, enerji, malzeme, ulaşım ve çevre gibi konular da işleniyor.

Tıbbi Robotik: Bu projeler, geliştirilen robotik cihazlar ile sabit ve mobil sağlık tesislerinde hastaların tedavisinde teknolojik entegrasyonlar sağlanıyor, bunun yanında durum değerlendirmek, tedavi ve kurtarma işlevleri ile birlikte olası savaş senaryolarında kayıpların azaltılmasına çalışılıyor.

Nanotıp ve Biomateryaller: Bu program içerisinde tıbbi koşullara uygun olarak tanı ve tedavi için ilaç ve cihazların geliştirilmesi ve biyomalzeme ile yeni teknolojiler geliştirilmesi üzerinde duruluyor.

Nörotravma: Bu program Savaşçı Kaza Bakım Araştırma Programı ile yakın işbirliği içinde geliştirilen ve ciddi beyin hasarı, omurilik yaralanması, periferik sinir hasarı ve operasyonel ortamlarda akut nörolojik travma gibi alanlara odaklanmıştır.

Rejeneratif Tıp: Rejeneratif Tıp birçok yeni teknolojiyi içeren terapileri kullanarak hasarlı doku ve organların tedavisinde ve mühendislik faaliyetleri ile birlikte hücrelerin yeniden oluşturulmasını içerir. Bu yeni program savaş yaralarından kaynaklanan travmatik yaralı dokuların tedavisine olan ihtiyaçlara çare olması için oluşturulmuştur.

Nörorehabilitasyon: Bu portföy üstün nörorehabilitasyon ve mesleki terapi teknolojileri uygulamak, travma, stres, nörotoksik kimyasallar ve diğer operasyonel tehditler ile ilişkili nöropsikolojik yaralanmaları tedavi etmeye odaklanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s