Bilgisizlik ve Acizlik

Kimse doktor olmadan bir insanı ameliyat etmeyi aklına getirmez. Buna karşılık çoğu kimse işleri idare etme konusunda daime kendilerinin en iyisini bildiklerini iddia ederler. Yöneticilik alanında en basit bilgi ve tecrübeye sahip olmadan insanları en iyi kendilerinin yöneteceğini zannederler. Çünkü insanlarda bulunan hükmetme duygusu çok güçlü bir duygudur. Değerlendirme yapılsa 5’nci sınıf yönetici olduğu anlaşılacak biri kendini 1’nci sınıf görür. Böyle düşünenler hangi makam olursa olsun hemen talip olurlar. Yapar mıyım yapamaz mıyım? Bu işi taşıyabilir miyim taşıyamaz mıyım? diye hiç düşünmezler. Hatta öyle ki, önündeki işi doğru düzgün beceremedikleri halde yukarıdaki makamlar hakkında ahkam keserler. O işin en doğru nasıl yapılacağını, kendisi olsaydı hatalı işlerin olmayacağını, türlü örnekler vererek anlatmaya çalışırlar. Kendilerince bu şekilde konuştukları toplulukta değer ve mertebelerinin bir basamak daha yükseleceğini düşünürler. Böyleleri kendi makamlarını çantada keklik gördüklerinden başka makamlara sarkıntılık etmek onlara zevk verir.

Beceriksiz budalalar adam sırasına geçmeye bayılırlar.

Yetersizliği sabit olmuş, aptallığı kendinden menkul, ne kendini ne devleti tanımayan; ne yaptığını ne yapacağını bilmeyen aciz ve zavallılara görev teslim eden, bilin ki hain değilse eğer, kendisi acizdir.

“Sürü geriye döndürülürse uyuz keçi öncü olur” der bir atasözümüz. Yüksek makamlara getirilen yönetici eğer işleri çekip çevirecek derecede akıllı ve tecrübeli değilse her ne kadar iyi niyetle çalışarak faydalı olmak istese de idareye zarar verir. Zira yüksek memuriyetlerde akıl ve tecrübe olmadığı zaman iyi niyetle yapılan gayret yeterli olmaz.

Siyaset ve ferasetten mahrum, bilgi ve görgüden nasibini almamış, kabiliyet ve tecrübenin ne demek olduğunu bilmeyen çapsız insanların, beceriksizliklerini kapatmak için gösterecekleri iyi niyetli gayret ve koşuşturmaları da hiçbir surette acizliklerini örtmeye yetmeyecektir.

Onlar beceriksizliklerini ve yaptıkları hataları örtmek için ya imkan yokluğundan ya ondan bundan şikayet eder dururlar. Keşke bu şikayetlerin, doldurulmamış makamların ve hak edilmemiş mevkilerin bahanelerinden başka bir şey olmadığını bilebilselerdi.

“Liderin Kitabı’ndan alıntıdır”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s