Ya kullandığınız tıbbi cihaz hack’lenirse?

Hackerların hastanelerdeki sağlık cihazlarını hackleyebildiği açıklandı. Siber güvenlik uzmanı Billy Rios, hackerların dünyanın her yerindeki yaşam destek ünitelerinin sistemine girebileceğini vurguladı. Rios, hackerların bu yöntemle hastaları öldürebileceğini belirtti.

Russia Today’in haberine göre, Hospira adlı yaşam destek ünitesi üretici firmasının cihazlarını inceleyen Rios, bu firmanın dünya çapında 400 bin hastaneye hizmet sunduğunu söyledi. İncelemeleri sonucu, hackerlerin hastalara ölümcül dozajlarda ilaç verebileceği bulgusuna ulaşan güvenlik uzmanı, “Herkes bunu yapabilir ve nasıl yapıldığını bulmaları an meselesi. Bu cihazlar aslında bilgisayarlar ve tıpkı bilgisayarınızdan kablosuz ağa bağlandığınız gibi, bu cihazlar da ağlar üzerinden çalışıyor” dedi.

ABD merkezli Hospira’ya konu hakkında bilgi verdiğini ve uyarıda bulunduğunu ifade eden Rios, firmanın hacklenebileceği konusunu reddettiğini söyledi. Mashable’a konuşan firma yetkilileri ise cihazların zayıf noktalarını bulmak amacıyla Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ve ABD Kamu Güvenlik Kurumu’yla birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Ya kullandığınız tıbbi cihaz hack’lenirse? | Medimagazin Sağlık Haber Portalı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s