Microsoft CEO’su Gereksiz Toplantıları Yasakladı!

İş hayatında sivri çıkışlarıyla bilinen Microsoft CEO’su Satya Nadella, şimdi de Microsoft içinde organize edilen tüm toplantıların gerekliliğinin tekrar tekrar sorgulanmasını ve gerekirse şirket içerisindeki gereksiz toplantıların yasaklanmasını talep etti. Bunu Microsoft’un içinde gittikçe büyüyen gereksiz bürokrasiyi engellemek ve çalışanların gereksiz toplantılar nedeniyle kaybolan zamanlarını geri kazanmak için istediğini belirten Nadella, “daha verimli olmalıyız, bir işi yapmak için önümüze çıkan engelleri en aza indirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Geçen yıl da aynı şekilde çalışanların gereksiz bulduğu toplantılara kimseye haber vermeden katılmama özgürlüğünü savunan Nadella, tüm çalışanlarına seslenip şöyle demişti: “Eğer bir toplantıya çağırıldıysanız ve o toplanın sizin iş planınızda gereksiz olduğunu düşünüyorsanız, o toplantıya gitmeyin, kimseye haber vermek zorunda değilsiniz, eğer o toplantıya katılmak yerine daha verimli bir şeyler yapabileceğinize inanıyorsanız, yapın!”.

Bu bakış açısı muhtemelen yöneticilerin çok büyük bir kısmı için yeni bir bakış açısı ancak inanılmaz doğru. Gereksiz toplantılar, bu yazıda ve şu yazıda belirttiğimiz gibi, normal bir çalışanın gün içerisinde belki de en çok zaman kaybettiği şeyler. Hatta yabancı literatürde bir çalışanı gereksiz bir toplantıyla alıkoyma işine kidnapping kelimesinden gelme, meetnapping deniyor. Yani bunun gerçekten bir kelime karşılığı bile var.

Nadella’nın şirket içindeki gereksiz bürokrasiyi ve zaman kaybını önlemek için çalışanlarına önerdiği bir başka şey ise, eğer gerçekten bir engele takıldıklarını hissediyorlarsa, onu aramaları. “Bir işi gerçekten yapmak istiyorsanız ancak bürokratik engellere takılıyorsanız beni istediğiniz zaman arayabilir veya mail atabilirsiniz, yeter ki o işi yapın!” deyip çalışanlarına cesaret veren Nadella’nın en büyük amacı şirket içinde kaybedilen tüm gereksiz ve verimsiz zamanların ortadan kalkması.

Bir önceki CEO olan Steve Ballmer’den koltuğu devraldığından beri yaptığı açıklamalar, getirdiği şirket içi uygulamalar ile şirketin değerini %14 arttıran Nadella’nın, bu ilginç, sivri, aykırı ama yaratıcı duruşuyla IT devi Microsoft’u çok daha değerli ve verimli bir şirket haline getireceği kesin. Bize de, o Microsoft şirketini daha da büyütürken, ondan liderlik ve yöneticilik üzerine ufuk açan dersler almak düşer. İyisi mi biz Nadella’yı bundan sonra daha yakından takip edelim.

http://www.banaisbul.com/microsoft-ceosu-gereksiz-toplantilari-yasakladi/ adresinden alınmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s