İnsanla Başa Çıkma Yöntemleri

Bu hafta Hidayet Şahin’in yazmış olduğu, aslında kitabını nasılsa bizim insanlarımızın yasaklanan sınırlanan şeyleri yapma isteği nedeniyle önce “Sakın Okuma” koymak istediğini ancak sonradan vazgeçerek “İnsanla Başa Çıkma Yöntemleri” koyduğu kitabını bir solukta okudum. Çok kolay okunan, olaylara oldukça farklı yaklaşan ve dobra bir yazım tarzı olan bu kitabı tavsiye ediyorum.

40249684_tn70_0

Giriş kısmında o kadar güzel ifade etmiş ki kitabın amacını yazmadan geçemeyeceğim;

“Dünyada nerede hangi konu konuşuluyorsa bilinmelidir ki herkes insanı konuşmaktadır. Savaşlar, barışlar, teknoloji, bilimsel çalışmalar, ekonomi, enflasyon, küresel ısınma, çevresel felaketler, sanatsal ve sporsal başarılar, siyaset, mutluluklar, üzüntüler ve diğer sayamadığımız herşey insan kaynaklı durumlardır. Evet konuşulan herşey insandır aslında. Ama insanı biyolojik, sosyolojik ve psikolojik olarak yeterince tanımadan insanla ilgili hiçbir problem çözümlenemez. Nasıl ki bir hastalık mikrobunun yapısı bilinmeden ilaç veya aşı geliştirilemiyorsa, insanı da tanımadan insanla ilgili herhangi bir çalışma başarılı olamaz.

O zaman insanı iyi tanımak gerekir. İnsan neleri başarabilir, neleri başaramaz, nelerden korkar, nelerden korkmaz, nelerden mutlu olur, nelerden mutlu olmaz, neler motive eder, neler motivasyonunu bozar, neler zordur, neler kolaydır, nelere tepki verir, nelere vermez gibi çok sayıda özellik sıralanabilir. İnsan dinamiklerini harekete geçirmek ve insan kaynaklı problemleri çözmek için, önce insanların biyolojik olarak nasıl bir canlı olduğunu bilmemiz ve sonra da sosyolojik ve psikolojik olarak iyi anlamamız ve anlatmamız gerekir. “

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s