Ütopya Sanat Bilim Oyun

Bugün Atael Koleji 1-C sınıfı öğrencileri ve velileri olarak Öğretmenimiz Sayın Erol Hıra öncülüğünde Ankara Kazan ilçesi Yazıbeyli Mahallesi’nde Dr. Cahit Koçak’a ait Ütopya Sanat Bilim ve Oyun Merkezine gittik.

Erol hocamızın GPS keskinliğinde hazırlamış olduğu yol tarifi ile hiç zorlanmadan yeri bulduk. Yer çok enteresan tamamen otantik bir şekilde döşenmiş bir bağ evi gibiydi. Ancak 10-15 metre gittikten sonra sadece bir bağ evi olmadığını anladık. Özellikle Ankara’nın 60 milyon yıl öncesi jeolojik yapısı ve fosil tarlalarından bahsedildiğinde ilgimiz iyice arttı. Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri ile yürüttükleri projeleri anlatınca artık sadece bir bağ evi olmadığından tamamen emindik.

Fidan yetiştiriciliği temeli üzerine kurulmuş, ağaçlık harika bir doğa ve açık hava sizi bekliyor burada. Ne tarafa bakarsanız yeşilin bir tonunu bu mevsimde bile görebildik, hele ki sonbaharın yaprakları dökmesi ile birlikte tam fotoğraflık bir mekan haline gelmiş.Havanın daha sıcak olduğu zamanlarda dışarıa yapılabilecek aktiviteler hayalleriniz ile sınırlı, özellikle çocuklar için doğal hayatı yaşamaları için çok ideal bir yer.Her mevsimde ayrı güzelliğe bürünen bahçe, çocukların bırakıp gidebileceği türden bir yer değil.

Erol hocamızın tabiri ile brunch’lardaki çok çeşitten seçmenin zor olması nedeniyle kısıtlı ama yeterli ve çok daha lezzetli seçeneklerimizle kahvaltımız harikaydı.. Taze süt, gözlemeler, bal, yağ, peynir çeşitleri, zeytinler, her türlü yeşillik ve tabi ki bazlama.. Herşey nefisti gerçekten.. Kuzine soba ve şöminenin çıtırtılı yanışı ile artık sıcakcık çayımızı içerken iyice kendimizden geçtik.

Yine hocamızın tanıtımları ile kahvaltıdan sonra “Dedemin,ninemin oyuncakları” da çok ilgimizi çekti. Halen Betül ve Yeliz Hanımın ip oyunu ile birbirine dolanmasına gülüyoruz. Çocuklar burada internet, televizyon ve teknolojiden uzak bir gün geçirdiler. Oyunlar oynadılar ve hiç bizi rahatsız etmediler. Kimse başlarında olmamasına rağmen kendi kendilerine oyunlar oynadılar, çözümler geliştirdiler.

Hem ne diyordu öğretmenimiz Oyuncak Hikayesi yazısında. “Topaç çevirip, tel arabası sürelim” Tam da bunu yaptık bugün..

Neyse gelelim olayın eğlence ve öğretim boyutundan biraz daha gerçek boyutuna.. Neden Ankara’ya bu kadar yakın olan bu güzel yere hiç kimse destek olmaz. Burayı büyütmek, tanıtmak ve daha fazla insan gelmesini sağlayarak gelir elde ederek faydalı bir modele dönüştirmek yerine her yere AVM yapmak tercih edilir. Neden insanlarımız doğa ile başbaşa bir gün geçirmek yerine alışveriş merkezlerinin havasız ortamlarına tıkılır kalır. Neden kimse destek olmaz da bir avuç gönüllü ve idealist kişi bu gibi yerleri ayakta tutmaya çalışır. Neden biliyor musunuz? Çünkü buralarda rant yok, çıkar yok.. Ne kadar yazık değil mi?

Bir yerden başlayalım ve buraya destek olalım hep beraber. Gidelim, çocuklarımızla açık havada vakit geçirmenin tadını yaşayalım, doğa ile başbaşa kalalım, tertemiz havayı içimize çekelim, teknolojiden bir gün de olsa uzak olalım, yeni hayatlar yeni bakış açıları edinelim, topaç çevirip, tel arabası sürelim..

Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmaya buradan başlamaya ne dersiniz?

Reklamlar

Ütopya Sanat Bilim Oyun” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s