QWERTY Klavye

Harvard Business Review Haziran 2014 sayısında rastladığım daha iyi olanı değil erken davranan ürün başarılı adlı makalede ilginç bir bilgiye rastladım.
Tüketici ürünlerinde hepimizin kullandığı qwerty klavye
aslen daktilo sektörü için tasarlanmış olup, bu klavyenin amacı harfleri bilindik sıralamasından çıkarıp kullanıcıları yavaşlatmakmış. Çünkü fazla hızlı yazı yazmak daktilonun kollarının birbirine dolanmasına neden oluyormuş. Şimdi hepimiz bilgisayarlarda yazı yazdığımızdan fazla hızlı olmak sorun teşkil etmiyor hatta insanların daha hızlı yazmasını istiyoruz. Aslında bilinçli bir şekilde verimsiz olması tasarlanan QWERTY klavye, alfabetik sırayı kullanan diğer tasarımlara üstün gelmiştir.

Diğer bir enteresan bilgi de otomobil motorlarından.. Sektörün erken dönemlerinde mühendisler buhar motorunu benzin motorundan çok daha verimli olduğu kanaatindeydiler. Ancak birkaç popüler yarışta buhar motoru o kadar fazla güç üretti ki araçlar yarışın ortasında parçalandı. Erken dönemde meydana gelen bu tesadüfi olaylar sebebiyle benzin motoru sektörü domine etti, zira benzinle çalışan otomobiller daha düşük güçte çalıştığından daha az bozuluyorlardı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s