Emniyet Kritik Sistemler

Emniyet kritik sistem, herhangi bir hataya bağlı kaza olması durumunda;

– Can kaybı veya ciddi bir şekilde yaralanma

– Çevrenin büyük zarar görmesi

gibi sonuçlara neden olabilecek sistemlere denir. Emniyet-kritik yazılımlar ise bu sistemlerde kullanılan yazılımlara denir.

japonya-nukleer-duvar-728x364

Emniyet kritik yazılımlarn kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu tür yazılımlar nükleer reaktörlerin kontrolünde, zararlı kimyasalların üretildiği ve kulanıldığı endüstriyel merkezlerin kontrol sistemlerinde, radyasyon kullanan tıp cihazlarında önemli bir kullanım alanı bulmaktadır. Emniyet kritik yazılımlar ayrıca kara/hava/deniz platformlarında kullanılan silah sistemlerinde, uzay araçlarında, uçak, helikopter, hızlı tren gibi ulaşım araçlarında da kullanılmaktadır. Bu yazılımlar günümüzde otomotiv sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır.

Tüm bu sistemlerde meydana gelebilecek en küçük bir hata olumsuz sonuçlar doğurabilir. Emniyet kritik sistemlerde oluşabilecek hatalar yazılım kaynaklı, donanım kaynaklı veya insan faktörüne bağlı olabilir. Bu sistemlerin donanımları genellikle yedekli olarak tasarlanır ve arıza durumunda kesintiye uğramadan çalışmaya devam edebilmeleri sağlanır. Bu sistemlerin yazılımlarının da özel bir şekilde geliştirilmesi, kullanıma sunulmadan önce olası tüm hatalardan arındırılması gereklidir. Bu nedenle bu tür sistemlerin otomasyonunda kullanılan emniyet kritik yazılımların geliştirilmesi ve doğrulanması ayrı bir önem taşımaktadır.

Yazılımda bulunan bir hatayı tespit etmek genelde donanım hatasını tespit etmekten daha zordur. Bu durum hatanın giderilmesi için de söz konusudur. Emniyet kritik yazılımların içerdikleri olası hatalar, yazılımın üzerinde çalıştığı donanımı da (dolayısı ile tüm sistemi) devre dışı bırakıp tehlikeli sonuçlara yol açabileceğinden bu tür yazılımlar kullanılmadan önce sistematik bir doğrulama sürecinden geçirilmelidir. Böylelikle yazılımdan kaynaklanacaj tehlikelerinin önceden belirlenmesi ve bunlar için önlem alınması sağlanır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s