Gözden Geçirme Süreci

Yazılım gözden geçirmeleri 1972 yılında IBM Kingston’da çalışa Michael Fagan tarafından “yazılım kalitesini gliştirmek ve yazılım geliştiricilerin verimliliğini arttırmak amacı ile gerçekleştirilen toplantılar” şeklinde tanımlanmıştır. Bu tarihten günümüze kadar bu konu üzerinde birçok çalışmalar gerçekleştirilmiş ve organizasyonlarda gözden geçirmeler uygulanır hale gelmiştir. Organizasyonlar içerisinde gözden geçirmeler resmi (formal) ve resmi olmayan (informal) şekilde uygulanmaktadır. Resmi gözden geçirmeler belirli kurallar ile organizasyon içerisinde tanımlı bir sürece bağlı kalınarak gerçekleştirilen toplantılardır. Sürece bağlı kalınmadan şirkette günlük çalışmalar esnasında yapılan teknik konulardaki değerlendirmeler ise resmi olmayan gözden geçirmedir.

 

Fagan’ın tanımladığı ve Wong’un çalışmasından uyarlanan resmi gözden geçirme süreci aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır;

– Planlama

– Bilgilendirme

– Bireysel Hazırlık

– Grup Toplantısı

– Tekrar Çalışma

– İzleme

 

Planlama : Yönetim tarafından atanan gözden geçirme liderince gözden geçirme sürecinin hazırlanması ve organize edilmesidir. Bu kapsamda toplantı gündemi belirlenerek, toplantının takvimi, gözden geçirme materyalleri, gözden geçirmeye katılacak kişiler ve rolleri için hazırlıklar yapılır.

Bilgilendirme : Bu aşamanın amacı gözden geçirmeye katılacak kişilere gözden geçirme süreci, bu süreçteki rolleri ve gözden geçirilecek ürün hakkında bilgi verilmesidir. Böylece, gözden geçirme süreci ve ürün hakkında tüm ekibin aynı bilgi seviyesine ulaşmaları sağlanır.

Bireysel Hazırlık : Gözden geçirme toplantısına katılacak kişiler kendilerine ait roller ile gözden geçirilecek ürünü inceler ve ilgili gözden geçire formlarını doldurup göden geçirme liderine iletirler. Bu formlar aracılığı ile gözden geçirme toplantısından önce ürün üzerindeki hataların tespit edilerek kayıt altına alınması amaçlanır.

Grup Toplantısı : Grup toplantısı (gözden geçirme toplantısı) ile bireysel olarak tespit edilen ve kayıt altına alınan hatalar bir araya getirilir. Gözden geçirme toplantısı, genelde, gözden geçirilecek ürün sorumlusunun ürün hakkında kısa bir tanıtım yapması ile başlar. Daha sonra bireysel hazırlıklar sırasında tespit edilen hatalar teker teker gündeme getirilir. Bunlar hakkında tüm katılımcıların görüşleri alınır. Gerekli düzeltici faaliyetler planlanarak ilgili kişilere atanır.

Gözden geçirme toplantılarına gözden geçirme lideri, ilgili katılımcılar ve gözden geçirilecek olan ürünün sorumlusu katılır. Toplantının etkin bir şekilde gerçekleşmesi ve üzerinde konuşulan maddelerin unutulmaması için katılımcılardan biri, üzerinde konuşulan konuları ve maddeleri not etmekle görevlendirilir. Gözden geçirme toplantısının çeşidine göre dier katılımcılar yönetim grubu personeli veya farklı bir organizasyondan bir denetçi olabilir. Hangi çeşit gözden geçirmelerde hangi tip rollerin olduğu IEEE 1028-1998 standartında belirlenmiştir.

Tekrar Çalışma : Bu süreç “hata düzeltme süreci” olarak da adlandırılır. Grup toplantısında karar verilen düzeltici faaliyetlerin ilgili kişilerce gerçekleştirildiği süreçtir.

İzleme : Bu aşamada, belirlenen tüm eylem maddelerinin yerine getirilip getirilmediği izlenir ve kontrol altında tutulur. Gereken durumlarda ürün için yeni bir gözden geçirme toplantısı da planlanabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s