Gözden Geçirme Çeşitleri

Bugün yazımızda gözden geçirme çeşitlerini öğreneceğiz;

Yönetimsel Gözden Geçirme : Proje gelişim sürecinin izlenmesi, plan ve proje takviminin durumunun saptanması, gereksinimlerin sistem bileşenleri ile ilişkilendirilmelerinin onaylanması, proje hedeflerine ulaşılabilmesi için uygulanan yönetimsel yaklaşımların verimliliğinin değerlendirilmesi amacıyla Yönetim tarafından ya da Yönetim adına atanan kişilerce gerçekleştirilen sistematik değerlendirmelerdir.

Yönetimsel gözden geçirme üst yönetimin katılımı ile gerçekleştirilir ve diğer gözden geçirme çeşitlerinde ele alınan alt seviye teknik detaylara girilmez.

Teknik Gözden Geçirme : Kalifiye bir ekip tarafından, bir yazılım üününün hedeflenen kullanıma uygunluğunu incelemek, belirtimlerinden ve standartlardan sapmalarını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen sistematik değerlendirmelerdir.

Üzerinden Geçme (Walkthrough) : Bir yazılım ürününün geliştiricisi tarafından, diğer geliştirme ekip üyelerine anlatılarak, bu ürünün iyileştirilmesine yönelik görüşlerini almak, yazılım geliştirme standartlarının ihlal edilip edilmediğini incelemek ve yazılım ürünündeki olası hataları tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen statik analizdir.

İceleme (Inspection) : Bir yazılım ürünündeki olası hatalara ve standartlardan sapmalara neden olan anormalliklerin (anomalies) belirlenip tanımlanması için gerçekleştirilen görsel incelemelerdir. Bu gözden geçirme çeşidi tarafsız, inceleme (inspection) teknikleri konusunda eğitimli veya tecrübeli kişiler rehberliğinde ve denk kişilerin (peer) katılımıyla yapılır.

Denetleme (Audit) : Bir yazılım ürününün, bir yazılım sürecinin veya süreç faaliyetlerinin belirtimlere, standartlara, sözleşmeye veya diğer kriterlere uygunluğunun değerlendirilmesi için yapılan bağımsız değerlendirmelerdir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s