Sevimsiz görünmeden tartışma taktikleri

Herkesin, bir arada olmaktan, anlamlı ve uzun sohbet etmekten haz almadığı karakterler vardır. Bu insanlarla olunca çok fazla konuşmak, konuşmalara katılmak ve bir sure sonrada aynı mekânda kalmak istemeyiz. Benim bu tanıma giren karakter tipim, rengini hiç bir durumda belli etmeyen insanlardır.

Bu kişiler renksiz, yani her olay karşısında belli bir fikre ve görüşe sahip olmayan insanlar olmayabilirler ama onları benim için sevimsiz ve arzu edilmez yapan şey, hiç bir ortamda konulara tepkilerini tutkulu ve samimi bir şekilde açık etmemeleri, başkalarıyla paylaşmamaları, hatta hep benimle hemfikir “miş” gibi davranmalarıdır.

Bu insanların büyük çoğunluğu sizinle olan ilişkilerini bozmak, sizi kızdırmak, gücendirmek ve sonunda sizinle olan ilişkilerini tamamen kaybetmek istemezler. Sizinle yürüyen ilişkilerini her iki taraf için rahatsızlık yaratmayacak şekilde yürütebilmek konusunda aşırı hassas ve gerçeklerle örtüşmeyen varsayımlar içinde olan insanlardır.

Bilhassa iş yaşamında, oturduğunuz apartmanın yönetiminde, gönüllü katılım ile işlevselliklerini sürdüren sosyal amaçlı derneklerde bu kişilerin varlığı, söz konusu takım açısından hiç bir katma değer yaratmadığı gibi, ekibin gelişimini de olumsuz etkiler. Çözümü olan konuların gereksiz yere çözümsüz kalmalarına ve ekibin zamanının verimsiz kullanımına katkı yaparlar. Yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını baskılarlar.

Birçok kişi, bilinçli bir şekilde, insan ilişkilerinde tarafsız olmaya, herkesle iyi geçinmeye mecbur hisseder kendini; bu çocukluktan ve çevre ilişkilerinden yanlış olsa da edinilen bir karakter özelliğidir. Her karakter özelliği gibi, üzerine odaklanılır ve çalışılırsa değiştirilebilir ve/veya kontrol altına alınabilir.

Bu nedenle, aşağıdaki taktikler, diğer insanlarla samimi ve sevgi dolu yürüyen ilişkilerinizi zedelemeden, ait olduğunuz topluluk ile ilişkilerinizde kendinizi rahatsız hissetmeden tartışma durumlarına girebilmeniz, muhalif fikirlerinizi sonradan rahatsızlık hissetmeden serbestçe ifade edebilmeniz için size yardımcı olacaktır:
1. Grup tartışmalarında “ama” yerine “ve” yi kullanın. Karşı fikrinizi bir “ve” ile başlatın. Örnek; “siz sinemaya gitmek istiyorsunuz ve hava bugün alışılmadık şekilde sıcak. Açık havada neler yapabiliriz?” Böylece karşı tarafı yaratıcı fikirler üretmeye ve hayal kurmaya itmiş olursunuz. “Ama”, diğerlerinin yanlış, sizin doğru olduğunuzu belirtir. Unutulmamalı ki, sizin doğru olmanız için muhakkak başkalarının yanlış olması gerekmez.

2. Varsayımlara başvurun. Başkalarının fikirlerine doğrudan itirazınız, karşı tarafı savunmaya iter. Savunmaya geçen insanların zırhını delebilmeniz sizin enerjinizi ve sorunu çözmeniz için ayrılmış zamanınızı tüketebilir. Varsayımlara dayalı bir soruyla, farklı düşüncede olan insanları yeni fikirler ve bakış açıları üretmeye teşvik ederek çözümsüzlük ortamını ortadan kaldırmaya doğru adım atmış olursunuz. Örnek; “sitemizi güvenlik kameralarıyla donatmak yerine güvenlik elemanları alınmasını istiyorsunuz… Peki, bu durumda elemanların bize maliyeti ne kadar olacak ve günlük yönetimlerini kim yapacak?”

3. Karşıt fikirlere sahip olan kişilere önerilerinin sonuçları ve muhtemel etkileri konusunda açık uçlu sorular sorun. Örnek: sitemize jeneratör alınmasını istiyorsunuz. Jeneratörümüzün yerleştirileceği alana yakın olan komşuların ses ve egzoz dumanı konusunda muhtemel tepkilerini biliyor musunuz?” Şayet, “ bu jeneratörün konumu yan komşularımızı sinirlendirir” diye yorum yapsaydınız, sizin agresif, ısrarlı tutumunuz karşınızdakilerin de aynı tutumla cevap vermelerine, sonuçta çözümsüzlüğün sürmesine, alternatif çözümlerin ortaya konamamasına ve sizin de daha az şirin görünmenize neden olacaktı.

4. Grup tartışmalarında çok sık karşılaşılan bir durum, grup üyelerinin “okudukları kitabın aynı sayfasını tartışmıyor olmalarıdır. Önerilen çözüm ile mutabık değilseniz, itiraz etmeden önce, yapılan önerinin altındaki tüm gerekçeleri anlamaya çalışın. Belki sizin öneriniz de aynı gerekçeleri karşılayan ve tatmin eden bir öneri ise, itirazınız boşa gitmez veya daha fazla üzerinde düşünülebilir olur.

Tartışmak sizin arzuladığınızca şirin görünmenizi veya herkesle iyi geçinmenizi engellemez; tartışmamak kişisel yaratıcılığı bastırırken, grup içindeki karşıtlıkların çözümlenmeden patlama noktasına gelmelerinin önünü açarak hiç arzulanmayan sonuçlara yol açabilir.

Gerçek dünyada herkesi memnun etmek imkânsız; ama alınan kararlara ikna etmek ve karar sürecine muhaliflerinizi de katabilmek doğru iletişim taktik ve yöntemleriyle mümkündür.

Ali FEMİR – Finans Yöneticisi
thomasturkiye.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s