Eos ve Tithonus

ImageMitolojideki Tanrılar mutlak güce sahipti; yaşam ve ölüme hükmetmek, hastayı iyileştirmek ve yaşamını uzatmak… Yunan ve Roma mitolojilerinde şafak tanrıçası güzeller güzeli Eos’tan bahsedilir. Eos, günün birinde yakışıklı ölümlü Tithonus’a aşık olur. Eos, tanrıça olmanın verdiği ölümsüzlüğe sahipken, Tithonus’un kaderi yaşlanma ve zamanı gelince ölme üzerine kuruluydu. Eos sevgilisinin kaçınılmaz sonunu değiştirmesi ve ölümsüzlük bahşetmesi için tanrıların babası Zeus’a yalvarır. Aşıkların haline acıyan Zeus, Tithonus’u ölümsüzlükle taçlandırır. O heyecan içinde Eos sevgilisi için sonsuz gençlik istemeyi unutur. Tithonus, ölümsüz olmuştur ama vücudu yaşlanır. Ölebilme şansından yoksun Tithonus, yıllar içinde aşırı yaşlanır, yetilerini ve yeteneklerini kaybeder ve sonsuza kadar acı ve eziyet içinde yaşar.

Bu hikayeyi çok sevdiğim hocam ve adaşım Cenk Tezcan paylaşmış. BT Haber’in Ocak 2013 Sağlık Bilişimi ekinde.. Hocamın değindiği nokta aslında sağlıksız bir yaşlığa çözüm niteliğinde olan Biyoteknoloji olsa da ben okuduğum zaman aslında isteklerimizin ne olduğunu tam bilmemenin, bize yarardan çok zarar getirebileceğini düşündüm elimde olmadan.. Bu nedenle isteklerimizi yaparken bütün yönleri ile üzerinde çalışmalı, artı ve eskilerini tam olarak ortaya koymalıyız..

 

Reklamlar

Yayınlayan

cenktekin

Cenk TEKİN, halihazırda HAVELSAN A.Ş.de Bilişim ve Güvenlik Teknolojileri Bölümü'nde Proje Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Temel ilgi alanı sağlık bilişimi, askeri sağlık sistemleri ve proje yönetimi uygulamalarıdır. 2007 yılında Project Management Professional (PMP) sertifikasyonuna hak kazanmış olup, PMI bünyesinde yer alan ilgi gruplarındaki gönüllü görevlerini sürdürmekte ve Türkiye’de uzmanlığı ile ilgili sivil toplum örgütlerinde görev almakta, Proje Yönetim Derneği'nde aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s