Game of Thrones ve Osmanlı

Game of Thrones modası var, tabi biz de kapıldık, seyretmeden olmaz.. Seyrettik öğrendik taht, saltanat, yönetmek için insanların çağ ne olursa olsun neler yapabileceğini.. Nelerden vazgeçebileceğini.. Ne tip anlaşmalar yapabileceğini, en yakınlarını nasıl öldürtebileceğini vs vs 

Bunları seyrettik de, seyrederken benim aklıma çok farklı düşünceler geldi. Game of Thrones seyredeceğimize az daha tarihimiz konusunda bilgi sahibi olsaydık, mesela babasını (Yıldırım Beyazıt) zehirleten, kardeşlerini, yeğenlerini boğduran müthiş Türk’ün Yavuz Sultan Selim olduğunu öğrenecektik..

Zaten Osmanlı’da herhalde eceli ile ölen olası taht sahibi çok az.. Fatih Kanunnamesi’nde güçlü olanı, katili kutsayan bir hüküm var.. “Hükümdar olanın diğer şehzadeleri, nizam-ı alem için öldürebileceğini” düzenliyor. Tahta çıkıp kardeşlerini katleden Fatih böyle bir yasa yapıyor. 

Padişah’lar ise büyük bir imparatorluk kurmuş olmalarına rağmen hakikaten saray oyunlarının her türlü kuralını da yerine getirmişler.. 

Yeri gelmişken 1996 yılı basımı olan Ali Yıldırım’ın yazdığı Osmanlı Engizisyonu adlı kitabı tavsiye ederim.. Hakikaten içerisinde çok enteresan bilgiler bulunuyor.. 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s