Büyük İnsanlığa…

Aslında herşey ne kadar net değil mi? 49.244.186 kişi 10.000 TL’ye kadar hesap sahibi, toplam pay %4,8…1 milyon TL üzerinde hesaba sahip olan 50.844 kişi payı %47,5… Aradakileri de katarsanız Toplam içindeki payı %95,2 olan kesimin sayısı 4.959.313 kişi.. Daha tabi 10.000 TL’ye kadar diyor ama hiç parası olmayanlar da bu hesaba dahil değil.. Bu kişiler ifşa edilsin.. Kimdir nedir? Kimlerdendir?.. Nereden böyle paralara sahip olmuşlardır? Emeğiyle çalışan %95’lik kesimin değil bir ömür 10 ömür yaşasa bile biriktiremeyeceği paraları hangi yollarla kazanmışlardır.. Bu kişilerin Türkiye dışında da hesapları var mıdır??? Mevduat dışındaki diğer altın, mücevher, taşınmaz, yalı, yat, kat sahiplikleri nelerdir??

İnsanlığa 1800’lerden beri (Spartaküs’den beri diyecektim ama hadi o kadar insafsız olmayayım) yani Sanayi Devriminden beri uyanması, sömürülmemesi, sömürüye dur demesi anlatılıyor, yazılıyor, çiziliyor.. Uyan deniyor uyannnn, kazancını çaldırma.. Senin üzerinden birilerinin beylik sürmesine izin verme.. Emeğine sahip çık, onuruna, insanca yaşama hakkına sahip çık.. deniyor..

Ama o insanlık afyon yutmuş gibi derin uykuda, komada.. Tüketim toplumu haline getirilen, karşısına cicili bicili reklamlar, ulaşabileceği küçük hedefler (bir ev al, bir de araba, şansı eseri emekli olmadan ölmezsen (ki bu çok mümkün mezarda emeklilik olduğu sürece) bir iki Yunan adasına git, Mısır’a git piramitlerin önünde resim çektir ucuz turlarla, ikinci sınıf otellerde konakla, sonra ne kadar güzel yaşadım diye huzur içinde öl, mezar paran yoksa zaten belediye var, bir şekilde gömer seni) konulan insanlık %0,1’lik kesim için gece gündüz çalışmakta, emeğini, alınterini ortaya sunmakta karşılığını alamasa da.. Yine bu insanlık çocuklarının eğitimini kendi finanse etsin, sağlık harcamalarını kendisi ödesin, vergide en önde ismi anılsın, kaçak elektrik kullananın vermediği parayı da ödesin, dünyanın en pahalı benzinini alsın, terör terör diye dayatılan bir oyundan milyarlarca dolarını silaha, tanka topa yatırsın, hergün evlatlarını kaybetsin, saçma sapan suni gündemlerle meşgul edilsin, koyun gibi güdülsün.. Sessiz yığınlar haline gelsin, düşünmesin, düşündürmesin.. Her gününü “ya düşünürsem”, “ya düşündüğü söylersem” diye korkuyla yaşasın.. İlla ki bir taraf haline gelmeyenin dışlanacağını bilsin.. Olmadığı kimliklere bürünsün.. Kendini ifade edemesin.. Ama bunlara da kendine özgü beylik laflarıyla sonsuza kadar sabır göstersin..

Maalesef insanlık görmekle bakmak arasındaki derin farkı yaşıyor, yaşadığının farkındaysa…

Son söz : Hiç kimse duymak istemeyen biri kadar sağır olamaz ya.. Sağır olmaya, sağırlaştırılmaya devam..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s