İs Hayati..

İş hayatı ne kadar da tuhaf? Aslında herkesin kurallarını bildiği, başarı için nelerin gerektiği belli olan ama bir türlü sağlanamayan kendi düzeni olan bir dünya..

Var mı rüşvet vermeyen, var mı yalan söylemeyen, var mı müşteriyi kandırmayan?

Peki patronlardan bahsedelim, var mı yanında çalıştırdığı personelin hakkını çalmayan? Var mı daha fazla kazanmak için ruhunu satmayacak olan? Var mı yaptığı her işi hakkıyla yapan, düzenbaz olmayan?

Biraz da çalışanlara dokundurmak lazım.. Var mı işini daha iyi yapabilcekken yapmaya çalışan? İşten kaytarmak içni türlü numara çevirmeyen var mı? Peki şirket harcamalarını şişirerek şirkete “geçiren”ler?

Profesyonellikmiş.. Profesyonel yalan servisi dışında neyimiz profesyonel.. Sadece Türkiye’de de değil, dünyanın her yerinde böyle.. Etik kurallar, firmamızın çalışma prensipleri.. Vıdı vıdı.. Alayı yalan.. Para için herkes herşeyi yapıyor.. Firmamızın kalite anlayışı.. Hadi canım sen de.. Kalite için para alıyorsun zaten, maliyetini karşılamayacak hale gel de göreyim senin kalite anlayışını.. İnsan kaynakları politikamız gereği.. Personeliniz üzerinden para kazanmıyor musunuz hepiniz? Personelinizi kandırmanın, sizin daha fazla kazanmanız için geçerli teşvik sistemi değil mi insan kaynakları?

Ben böyle profesyonel olmak istemiyorum ama günümüz şartlarında çok da mümkün değil bu dediklerim..

Bu düzenin içerisinde kalmak gerekiyor zorunlu olarak. Yalanlara alet olmak, bazı şeyleri görmezden gelmek, gerektiğinde kandırmak esas görevimiz oluyor..

Bu düzenin dışına çıktığınız zaman aç kalıyorsunuz çoğu zaman.. Neden mi?
Dünya vasat üzerine kurulmuş da ondan.. Basit zevkler, basit ihtiyaçlar onur, adalet, gurur, dürüstlük gibi temel kavramların çoktan önüne geçmiş durumda..

Bu konuyu yaz yaz bitmez hakikaten.. İşte bunun için bazen deliliğim.. Sinirim.. Umutsuzluğum.. Çocuklarımıza bırakacağımız geleceği şekillendirmek için yapacağımız hareketlerden sorumluyuz ya.. Gelecek kaygım bu yüzden.. Biz bir şekilde yuvarlanıp gideriz de… Ya onlar.. Dürüstlüğü eski Türk filmlerinden mi öğrenecekler? Çalışmak yerine çalmayı, doğru yerine yalanı öğrenen bir nesil yetişiyor.. Mafya usulü para kazanma yöntemlerini emek karşılığı para kazanmaktan daha ulvi görüyorlar.. Öyle kazananlar ile dalga geçiyorlar.. Dünya hakkında bilgi hiç yok, genel kültür konusunda bildikleri TV dizilerinin son bölümlerinden öteye gidemiyor.. Çok canımı sıkmayayım bari, bugün güneşli bir gün.. Dışarıya kapağı atmam lazım.. Herkese iyi günlerle birlikte hakettikleri bir gelecek diliyorum..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s