Bir Zamanlar Milletvekili Seçilebilmek İçin…

Damat Ferit Hükümeti döneminde ayan üyeliğine atanan Konyalı Mehmet Zeynelabidin Efendi, 100 yıl önce Mesrik-i Irfan gazetesinde milletvekili olma  koşullarını açıklamıştı.

–          Milletvekili adayı, aday olacağı şehirde uzun süreli yaşamış olmalı, halkın mizacını iyi bilmeli. Bir şehirde oturmamış veya gideli uzun zaman olanların iyi olup olmadığı bilinemez.

–          Şehre yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının mutluluğunu sağlayacak şeyleri düşünüp beğenmeye muktedir olmalıdır.

–          Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih (zevk ve eğlenceye düşkün, uçarı) de olmamalıdır. Çünkü kendi malı kendine teslim edilemeyen sefih bir adama böyle görevler verilemez.

–          Kanunsuz ve haksız işleri dile getirmek konusunda korkusuz, ölmekten bile kaçınmaz ve dünya için kimseye müdana etmez olmalıdır.

–          Paraya boyun eğecek kadar zayıf ve parayı sevenlerden olmamalıdır. Yoksa millet menfaatini yitirme ihtimali de artar ve memleketi açıkça uçuruma sürükler.

–          Memuriyeti ve çıkarını korumak için onun bunun önünde eğilmiş, kendine haksızlık edenlere göz kırpmış, kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.

–          Rüşvet almış, para ile onun bunun hakkını satmış, mahvetmişlerden de olmamalıdır.

–          Halka zulüm ve işkence edenlerden olmamalıdır.

–          İki sözlü, ikiyüzlü adamlar da milletvekili olamazlar.

–          İnsanların ayıbını arayan, ikili ilişkilerde gizli sırları anlamaya çalışan, tertip üretenler de aday olmamalıdır.

–          Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya varlığı olmayanlar da aday gösterilmemelidir. Çünkü bu özellikleri olmayanlar hükümetin ayıbını örtüp boyun eğmek zorunda kalırlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s