Klinik Bilgi Toplamada Yeni Araçlar

Elektronik Sağlık Kaydı uygulamalarında yaşanan en büyük problemlerden biri klinik dokümantasyonun yapılandırılmış halde sunulmamasıdır. Özellikle hızlı tempolu ve kaotik bir ortam olan acil servislerde bu bilgiye gerçekten ihtiyaç bulunmaktadır. Dokümantasyon genellikle zaman alıcı ve sık kesintiye uğrayan bir faaliyettir.

Yurtdışında yapılan uygulamalarda ses tanıma, iPad üzerinden web uygulamaları ile veri girişi şeklinde bu bilgilerin toplanmasını sağlayan bir takım özellikler bulunuyor.

Yeni yapılan bir uygulama ile ForeRun Systems tarafından geliştirilmiş olan Anoto isimli dijital kalem bu soruna çözüm olmaya çalışıyor.

Burada belirtilen dijital kalem aslında elde kullanılan bir tarayıcı işlemi görüyor. Bir klinik dokümantasyon sistemi, kalite raporlaması veya diğer bilgi girişi ortamlarında veriyi yakalamak için ayrık durumda bulunan hasta verilerinin yapılandırılmış hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için ise işin yapıldığı anda o verinin yakalanması gerekmektedir.

Peki sistem nasıl çalışıyor?

El ile veri girişi yapılan form, hasta, klinisyen veya veri girişi yapan personel tarafından dolduruluyor. Bu form içindeki verileri tanımlayan arka planda bulunan ve gözle görülmeyen bir matris ile birlikte basılıyor. Gözünüzde canlanabilmesi için 2 boyutlu barkod içeren bir formu düşünebilirsiniz. Bu form acil servis işleyişi içerisinde otomatik olarak veya el ile gerektiği zamanlarda baskı olarak alınabiliyor.

Kalem hasta formu üzerinde kullanılıyor hangi alana ne bilgi girildiğini biliyor. Paralel olarak birden fazla form üzerinde de yazı yazabilirsiniz. Form üzerinde bir kutunun işaretlenmesi bir işaret veya belirti mevcut olduğu belirten yapısal veri üretilmesini sağlar.  Önceden belirlenmiş bir kelimei yazma yine yapısal bir veri üretir. Serbest metin girişi yapıldığında ise, hem orjinal metin saklanır hem de optik karakter tanıma ile girilen bilgi dijitize edilir.

Bu işlemler yapıldıktan sonra kalem USB üzerinden yuvasına takıldığı zaman yapılandırılmış olan veri elektronik sağlık kaydı sistemine yüklenir.

İşte bir örnek;


Form olarak kullanıcı tarafından girilen (Düzenleme için kırmızı el yazısı tanıma dahil) bir web uygulamasında gösterilen ayrık veriyi yapan bir sistem klinik kullanım için yapılandırılmış belgelere dönüşüm sağlıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s