Bulutlar ve Sağlık Bilişimi

Kimilerine göre bulutlar halen gökyüzünde bulunan, çocukluğumuzda çeşitli şekiller verdiğimiz ve sürekli olarak birşeylere benzettiğimiz anılar olarak ifade ediliyor.

Bilişim sektöründe ise teknolojik gelişmenin belki de en revaçta olan trendlerinden biri bu isim ile anılıyor. Dünyada “cloud computing” olarak ortaya çıkan, Türkçemizde ise “bulut bilişim” olarak yer bulan bu kavram çok kaba olarak internete bağlı herhangi bir araç ile kişinin kendi sahibi olduğu bilgilere dünyanın her yerinden ulaşabilmesini ifade ediyor. Buna örnek olarak Google Docs, Google Apps gibi uygulamaları verebiliriz.

Tabi verilere ulaşım gündemde olunca dünyada yine oldukça yer işgal eden sağlık kayıtlarına ulaşım konusunun da bu rüzgardan etkilenmemesi beklenemez.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Obama ile yapılan sağlık atılımlarına çok büyük bütçeler ayrılması (4 milyar $) ve bunun sonucunda ortaya konulan kişilerin sağlık kayıtlarının birleştirilmesi süreci devam ediyor. Aslında yurtdışında bizden farklı olarak ESK (Elektronik sağlık kayıtlarının) birleştirilmesi biraz da farklılık gösteriyor. Amerika’da kişilerin bilgilerini içeren kağıt ortamındaki verilerin taranarak elektronik ortama aktarılması halen oldukça yaygın. Halen pek çok doktor fakslar ile hasta bilgilerine ulaşıyor.

Başka bir örnek olarak İngiltere’de senelerdir uygulamaya geçirilmeye çalışılan ve korkunç maliyetlerin sonucunda aslında dağın fare doğurması hikayesini hatırlatan sağlık kayıtlarının elektronik hale getirilmesi de aslında fiyasko ile sonuçlanmış durumda.

Bu kadar (bence) başarısız örnek sonrasında ise günümüzde güncel teknolojiler ile birlikte yani iPhone, Tablet PC’ler veya akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte sağlık alanında bulut bilişim çözümlerinin oldukça rağbet göreceğini anlamak için dahi olmaya lüzum bulunmuyor.

Google Health üzerinde oldukça iyi bir uygulama ile kişisel bilgilere her yerden anında ulaşım sağlanıyor. Burada hasta bilgilerinin güvenliği gibi konular da devreye giriyor. Ama bu başka bir yazının konusu.

Bu süreci iyi izleyip öne çıkan oyuncular sonunda gerçekten başarılı olacak ve bir adım öne geçecekler. Sağlık bilişimi firmalarına önemle duyurulur. Winking smile

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s