Kelebek Kanadımız

Karışık zamanlar yaşıyoruz. Önce içimiz karışık. Düşüncemiz. Sonra dışımız. Gördüklerimiz. İçler dışlar çarpımıyla hesapladıklarımız. Kelebekler kadar kısa ömrümüz. Bir o kadar da zayıf kanatlarımız.

Hayatta kalmalıyız. Bunu bilmeli, hesaplamalıyız. Ama ortalık bu kadar karışıkken hesap yapmak öyle zor ki. Akıl almaz bir sarmala karışıyor, yükseliyor herşey, değişiyor. Basit hesap, evrenin düzenini ve düzenin evrimini yakalamaya yetmiyor.

Belki de bunun sebebi, evrenin işine fazla karışmamız. Birileri böyle söylese de onlara inanmak içimizden gelmiyor. Çünkü evren yamuk ve düzgün, çirkin ve sevimli… Ara sıra yalancı ve daima samimi. Hepimiz gibi. Onu bilmiyoruz ama onun ne yapacağımızı gayet iyi biliyoruz.

Karışık bir hesabı olabilir evrenin. Tesadüflerle işleyebilir örneğin. Ama biz istersek onu kırarız. Ev yaparız. Kitap yazarız. Sağa sola bomba atarız. Yönümüzü çizeriz. Biz de yamuk ve düzgün, çirkin ve sevimliyiz. İşine karıştığımız yok evrenin. Hepimiz başından beri, zaten iç içeyiz.

Karışık zamanların karşılığı olan kaos, sadece hesaplanamaz değil; aynı zamanda yazılamaz. Çünkü yazı da eninde sonunda bizim icadımız. Basit ve hesaplı hamlemiz. Zayıf kelebek kanadımız.

(İnan Aran’dan alıntıdır)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s