Yalnışlar, yalnışlar….

Bilmediğiniz birşey size hata yaptırabiir. Bunun gibi bildiğinizi zanettiğiniz bir konu da size hata yaptırır.

Bir keresinde bir sohbet sırasında oldukça deneyimli bir proje yöneticisi arkadaşım projenin sonsuz kaynaklara sahip olabileceğini söyledi. Kendisine neden bu şekilde düşündüğünü sorduğumda bir eğitim sırasında eğiticinin bu şekilde anlattığını söyledi. Proje yönetimi ile ilgili konulara gelindiğinde varsayımlarımızı sürekli gözden geçirmemiz gerekiyor.

Proje yönetimi üzerinde 100’den fazla kitap okudum, bu kitapların her birinde mutlaka ama mutlaka eksik ve hatalı ifadeler bulunuyordı. Bazı proje yönetim eğitimlerini incelediğimizde bunlarda da potansiyel olarak yanıltıcı bilgiler ile dolu olduğunu görüyoruz.

Bu tip hatalar genelde ihmalden kaynaklanmaktadır; Yazar konu hakkında yeterli bilgiye sahip olamayabiliyor. Bunun sonucunda da kavramlarda başarısızlık ortaya çıkıyor Örneğin en popüler eğitim programlarından bir kaynak analizi gibi bir konuya değinmeden direk olarak Gantt Chart hazırlamayı öneriyor. Benzer şekilde planlama üzerine olduğum bir kitapta kapsam ve kalitenin proje yönetimi için çok da önemli olmadığını anlatıyor. Bu belki bir inşaat projesinde doğru olabilir (!) ama diğer çoğu proje için hayati önem taşıyor.

Popüler olan mitler düşünüldüğünde gerçek manada proje yönetimi konusunda doğru kaynak bulmak, doğru eğitimi almak çok da kolay değil. Özellikle proje yönetimi konusunun günümüzde artık bir ihtiyaca dönüşmesi nedeniyle konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan pek çok kişi özellikle KOBİ’lere danışmanlık veriyor ve bu verilen danışmanlıklar konusunda yetersizlik ortaya çıkınca hem KOBİ hem de milli ekonomi zarar görüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s