Chicago Outfit

Chicago Outfit, 1910’dan günümüze kadar hala süren suç örgütüdür. Johnny Torrio ve Al Capone çeteye en etkili olmuş liderlerindedir.

Chicago Outfit’i 1910 yılında Giacomo Colosimo kurdu. 1920’de çetede bulunan Johnny Torrio, Colosimo’yu Al Capone‘ye öldürterek çetenin başına geçti. Bu süre zarfında Torrio liderken, Al Capone ise onun yardımcısı oldu.


Çetenin üçüncü lideri Al Capone

1920’de içkinin resmen yasaklanması içki ticaretini tamamen Chicago Outfit’in kontrolüne soktu. Kaçak içki ticaretinden kazanılan parayla çete kumar işinede girdi. 1922’de, Johnny Torrio‘nun öncülüğünde Şikago’daki yeraltı grupları arasında bir barış yapıldı. Ancak kısa süre devam eden bu barış süreci şiddetli çete savaşlarının başlamasıyla bitti. 1925’te İrlandalı rakip bir çetenin üyeleri tarafından birkaç kez vurulup yaralanan Torrio, aynı yıl birahane işletmek suçundan dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Hapisten çıktıktan sonra çeteyi Al Capone‘ye devrederek üç yıllığına İtalya‘ya gitti.

Ekonominin çöktüğü 1930’larda güç kazanmaya başlayan Al Capone dönemin yasakları ve bu yasakların doğurduğu fırsatları son derece profesyonel yöntemlerle karşılamış, böylece çetenin otoritesini arttırmıştır. Chicago Outfit’in yükselişi Capone devrinde olmuştur. Al Capone’nin 11 yıl hapis cezası almasıyla çete büyük çöküşe uğramış, çetenin başına Frank Nitti geçmiştir. Nitti tamamen Capone hayranlığıyla doldurulmuştur. Bu sebeple Capone’nin intikamını almayla uğraşmış çeteyi büyük zararlara uğratmıştır. 1930’larda Outfit’in en büyük düşmanı ve Capone’nin de belalısı olan Bugs Moran çetesinin liderini Nitti’nin öldürtme teşebbüsünde bulunmasıyla yeraltı grupları tepki göstermiş, çetenin pek çok mekanını yakmıştır. Nitti bir yıl sonra liderliğini The Waiter‘a bırakmıştır.

Waiter hem Nitti tarafından eğitim görmüş, hem de Al Capone tarafından bir restorantta keşfedilmiştir. Çetenin başına geçtiğinde hemen Nitti’nin bıraktığı zararları kapatmaya çalışmış ve kısa sürede çeteye gelir getirebilmiştir. Ancak yeni mekanlar açabilmek için Las Vegas‘ta iki kumarhane satmak zorunda kalmıştır. Daha sonra kardeşinin kocası Tony Accardo‘ya koltuğunu devretmiştir.

Çetenin şuan ki lideri John DiFronzo‘dur. Şuanda Chicago Outfit tamamen yasal olarak gösterilmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s