Yaşamda Mucizelerin Olabilirliğine İnandıran Kişi…

1875 haziranının ilk günlerinde bir sabah san francisco’lular chronicle gazetesinde dehşet uyandıran bir haber okudular. Bir kadın tabancayı şakağına dayayıp tetiği çekmişti: ‘ karnında taşıdığı çocuğu aldırmaya yanaşmadığı için sokağa atılan bir kadının dört duvar arasındaki sefil yaşantısından içler acısı bir sahne! ‘

Flora wellman adındaki bu kadın, ohıo’nun massillon kesimine yerleşmiş öncü amerikalılardan wellman ailesinin yüzkarası kızıydı. Erkeğe gelince; o da, yeri yurdu belirsiz, irlanda asıllı astrolog profesör chaney’di. Doğması beklenen çocuk ise; bütün dünyaya jack london adıyla ün salacaktı…

Bambaşka bir yazar jack london. Yaşamda mucizelerin olabilirliğine inanmamı sağlayan ender yazarlardan biridir.
Kitaplarından bazıları;demir ökçe,vahşetin çağrsı,uçurum insanları,martin eden,beyaz diş…

Mesela Demir Ökçe’de sınıf mücadelesini konu alır. Genç bir iyi aile kızı, sınıfsal konumuna karşın, sosyalist bir lidere âşık olur ve yaşadığı bu ilişki süresince kapitalizmin toplumda yarattığı yıkımları ve işçi sınıfının günlük yaşama mücadelesini keşfeder. Bu romantik fonda London, Amerikan işçi sınıfının çok iyi bir resmini çizer. Kitap 1907’de yazılmış olmasına karşın, 1914 ve 1918 yılları arasında geçer.

Demir ökçe unutulmaz klasiklerindendir, ezilen sınıflar varoldukça demir ökçe var olacaktır…

” Bundan sonra hiç bir şeyde zevk bulamazsınız, ” dedi. ” Çünkü bizim bugün gökyüzüne çıkardığımız uygarlık kan üzerine kurulmuştur, karnını kan ile doyurmaktadır. Ne siz, ne ben, ne de başka birisi, bu, kan ile lekelenmekten kendini kurtaramaz! ” demişti.

” babam gerçekten iyi bir insandı ” diye bir gün bana anlattı, ruhu saftı, ama tartaklana tartaklana üzülmüş, sakatlanmış ve yaşamın işkenceleriyle nasırlaşmıştı. Patronları, o kurtlar, onu bitik bir hayvan haline getirdiler. Bugün de pekala yaşayabilirdi tıpkı senin baban gibi. Gövdesinin iyi bir yapısı vardı. Ne yazık ki makineye bağlıydı o. Ve kendisini zamansız ölüme sürükleyinceye dek çalışmak zorundaydı. Beylere kar sağlamak için!!! Bunu unutma!!! Yalnızca kar için!!! Zengin parazitler, kibar baylar, azgın kurtlar onun canını ve kanını bir içki alemi, bir yaldızlı cümbüş gecesi için harcadılar. ”

yeni bir ırk çıkmıştır ortaya. Kaldırım insanları! Yaşamları, işleri ile sokakta tükenir… Her yerde çıkarlar insanın karşısına. Kaldırımlarda, köşelerde, kavşaklarda. Tümü birden boşluğa bakan kişilerdir. İnceleyin bir tanesini. Olduğu yerde, kımıldamadan saatlerce duracaktır ve siz yanından ayrıldığınız zaman, o hala boşluğa bakmaktadır. Korkunç bir şeydir bu. Bira içecek parası yoktur. Ev dediği delik ise yalnızca yatmak için kullanılan bir yerdir. Bu durumda başka ne yapmak gelir elinden? Şimdiye kadar kızların aşkını, karısının aşkını, çocuk aşkını çözümlemiş bütün sırlarına ermiştir. Artık hepsinin yalan, acı ve düş kırıklığı olduğunu bilir. Tıpkı çiğ taneleri gibi çabucak yok olur hepsi, yaşamın gerçekleri karşısında!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s