Sağlık Harcamaları

Dünyada genel olarak ekonominin küçülmesi devam etmekle birlikte, sağlık maliyetlerinin ve yardımcı sağlık harcamalarının artması devam ediyor. Bunu gözönünde bulundurduğumuzda sadece ABD ekonomisinde 2009 yılında sağlık harcamaları rekor düzeyde bir oranla GayriSafi Milli Hasıla içerisinde %17,6 artışa ulaşmıştır.

2010 yılına ait yayınlanan ilk bilgilere göre Obama yönetiminin sağlık reformu uygulamasının bu rakamlarda herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Sağlık sisteminde yapılan büyük değişikliklerin üzerinde yapılan tartışmalar süredursun artan sağlık maliyetleri ile ilgili bir önlem halen alınabilmiş değil.

ABD hükümetinin değerlendirmesine göre 2009 yılında rakamsal olarak yapılan sağlık harcaması 4,9 Trilyon $’a ulaşmış durumda. Bu rakamın durgun ekonomik şartlarda ve ciddi manada yapılan sağlık kesintilerinre rağmen bu şekilde çıkması ileride de bu artışın devam edeceği manasına geliyor.

Türkiye’de ise GayriSafi Milli Hasılanın yaklaşık %6’sı sağlık alanında harcanıyor. Toplam sağlık harcaması ise 40 milyar $ civarında. Oransal olarak bakıldığında ABD gerçekten sağlık harcamalarını acilen kntrol almalı..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s