Sağlık İçin Akıllı Telefon..

Pek çok yenilikçi şirket akıllı telefonlar üzerinde sağlık uygulamaları yaratıyor. Bunlardan biri 1.2 mikrometre çözünürlüğe sahip olan ve beyaz kan hücreleri ile bakterileri sayabilmek için yeterli olan mikroskop özelliğine sahip olan telefon..

İşin ilginci bunu gerçekleştiren bir Türk.. UCLA’da yüsek teknoloji üzerine araştırma yapan Aydoğan Özcan bu konu ile ilgili uzun yıllardır çalışıyor. Yapılan bu cep telefonu ile mikroskop haline gelen telefon sayesinde ek bir finansal kaynağa gerek duyulmaksızın laboratuar hizmeti sağlanabilecek. Seri üretime geçmek için ise 14 milyon $ gerekiyor.

Sıtma salgını olan yerlerde alınan numunelerin teşhis amaçlı uzmanlara göndermek için bu teknolojinin kullanıldığını düşünün. Gelişmekte olan dğnyada cep telefonu şebekelerinin kapsayıcılığı düşünüldüğünde bu buluşun ne kadar faydalı olduğu daha net anlaşılacaktır.

Bir süre sonra yanımızdaki telefonu mikroskop, biyokimya veya hematoloji olarak kullanabileceğiz.. Tıptaki bu gelişmeler hayret verici olduğu kadar gerçekten şapka çıkarılacak kadar güzel ve hızlı..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s