Son 10 yılın En İyi 11 Teknolojisi

Bu ay yayınlanan IEEE Spectrum içerisinde son on yıl içerisinde keşfedilmiş olan teknolojiler etki, kullanım kolaylığı ve teknolojik yenilik getirmesi bakımından ele alınmış.

1. Akıllı Telefonlar. Bu cebe sığan teknoloji sayesinde pek çok araç ile birlikte sesli görüşme, yazı, resim, müzik, internet gibi pek çok özelliği nerede olursak olalım bize sağlamış durumda.

2. Sosyal Paylaşım. İlginç bir şekilde insanlar arasındaki iletişimi organize eden sosyal paylaşım kavramı, şu anda dünya nüfusunun beşte birini kapsıyor.

3. Voice over IP. Ses dalgalarını dijital veri paketleri haline çeviren bu teknoloji internet üzerinde paketleri gönderirken, telefon görüşmelerini hem ciddi manada ucuzlatmış hem de hava gibi her yerde ulaşılabilir hale getirmiş durumda.

4. LED Aydınlatması. Yarı iletken malzemeden yapılan ve içerisinden yarattığı ışık ile çıplak göz ile görebildiğimiz bu teknoloji Edison tarafından keşfedilmiş olan ampul teknolojisi ile yarışıyor ve hızla onun yerini alıyor.

5. Çok çekirdekli işlemciler. Transistörlerin daha fazla küçülememesi üzerine mühendisler bilgisayarların performansının arttırabilmek için yeni yollar denemeye başladılar ve öncelikle iki, daha sonra dört çekirdeği bir tek işlemcinin içine yerleştirdiler.

6. Bulut Bilişim. Yaratmış olduğumuz verinin dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan sunucular aracılığı ile paylaşıldığı bu teknoloji en iyi inovasyon ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

7. İnsansız Uçak. Kanatlı robotlar askeri alanda yavaş yavaş pilotların yerini alıyor ve sivil havacılıkta bu tip bir değişime göz kırpıyor.

8. Uzay Yolculukları. Robotlar Mars’a, asteroidlere ve insanoğlunun bugüne kadar teknololojik veya büteçesel kısıtlar nedeniyle gidemediği yerlere şimdiden ulaşmış durumda.

9. Esnek AC İletişimi. Şu andaki teknoloji oldukça kuvvetli ancak kontrol etmesi çok zor. Ancak mühendisler üzerinde çalışaral daha karmaşık yöntemler kullanarak bu konuda değişik yollar keşfetmeye çalışıyorlar.

10. Dijital Fotoğrafçılık. Resimlerin digitize edilmesi fotoğrafçılığı daha eğlenceli hale getirmekle birlikte günümüzde hayatımızın da bir parçası olmuş durumda.

11. D-Class Ses. Bu harika ve verimli teknoloji müzik sektöründe uzun bir zamandır kullanılmaktla birlikte şimdiden bırakması zor bir teknoloji haline gelmiş durumda.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s