Mutfak Robotu

Keşke bizler de makineler gibi karnımız doyduğu zaman tam motivasyonla çalışsak, oysaki insanoğlu böyle bir mekanizmaya sahip değil, bunun için daha farklı insansı unsurlara ihtiyacı vardır.

Proje yöneticisi olarak da ekibinizin motivasyonunu mümkün kılmadan yanınızda olmalarını bile sağlayamayabilirsiniz. Sonuçta bir ekibiniz varsa onları etkiniz altına almak, harekete geçirmek ve teşvik etmek sizin başlıca sorumluğunuzdur. Peki bu nasıl başarılır?

Aslında motivasyon süreci kişinin psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını belirlemekle başlar. Organizasyonel açıdan baktığımızda ise bireyin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ortam yaratma ve istek uyandırma neticesinde onu harekete geçirme sürecidir.  Motive bir ekip oluşturduğunuzda göreceksiniz sizi yönetici olarak kabul etmek onlar için bir alışkanlığa dönüşecektir.
Proje yöneticisi olarak başarılıyım diyebilmeniz büyük oranda proje ekibinizi, proje amaçlarını gerçekleştirecek şekilde
davranmaya yöneltmeniz ile yakından alakalıdır ve  ilk adımın başarısı, kişilerin davranışlarını yorumlama becerinize bağlıdır. Ekip üyelerine değer vermek, onlara her fırsatta geri beslemede bulunmak, yetki vermek ve kararlara katılımlarını sağlamak motivasyonun sağlanmasında temel taşlardır ve her birinin değeri ancak çıktılarını gördükçe anlaşılır. Proje yöneticisi, proje ekibini yakından tanımalı, onların moralini yüksek tutabilecek çalışma koşullarını oluşturmalıdır.

Motivasyon yöntemleri seçimi ise işletmenizin kültürüne göre karar vereceğiniz bir konu olduğundan detaylarını sizlere bırakıyorum.

Tüm bunlara ek olarak ekip motivasyonunu destekleyen bir diğer unsur da biz diyebilmek ve dedirtebilmektir. Peter F.Drucker der ki ; “Bana öyle geliyor ki, en etkin liderler, hiçbir zaman “ben” demeyenlerdir. Kendilerini “ben” dememek için eğittiklerinden değil. Düşünürken “ben” diye düşünmediklerinden. Onlar hep “biz” diye düşünürler. Onlar, görevlerinin ekibi işlevli kılmak olduğunu anlamışlardır. Sorumluluğu üstlenirler, bundan asla kaçmazlar, ama başarının getirdiği saygınlık “biz”in hesabına yazılır. Güven yaratan ve işin sonuçlandırılmasını sağlayan şey de budur”.

 

İPYD üyesi olan Sevinç Cin’in BTHaber Dergisinde çıkan yazısından alıntıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s